W jakim celu utworzyłem tego bloga?

Bardzo dużo czasu spędzam na selekcji spółek giełdowych, planowaniu ruchów i przesunięć miedzy moimi portfelami tworząc własne dość obszerne analizy, które generalnie lądują w zeszycie. Głównym celem tego bloga jest upublicznienie tych wszystkich informacji aby inni bardziej lub mniej doświadczeni inwestorzy mogli skonfrontować z nimi swoje opinie. Jak pisałem w stronie O mnie, chciałbym się rozwijać jako inwestor giełdowy i zdobywać nowe doświadczenie oraz wiedzę z tego zakresu. Mam nadzieję że zderzenie moich analiz z innymi będzie bardzo korzystne dla mojego rozwoju jako inwestora, dlatego zachęcam do konstruktywnego komentowania moich wpisów, wytykania błędów, poprawiania – taki jest główny cel bloga.

Moje cele inwestycyjne – coś więcej o moich portfelach

Obecnie zarządzam kapitałem o łącznej wartości ponad 200 tysięcy złotych. Kapitał zbudowałem z własnych oszczędności, prowadząc dwa biznesy od 2012 roku a także systematycznie reinwestując oszczędności początkowo na giełdzie Forex, następnie na giełdzie papierów wartościowych lokując całość kapitału w akcjach. Całość kapitału jest podzielona na 4 portfele akcji, a dla każdego portfela mam inny cel a także inną strategię. Zamierzam publikować na blogu wszystkie portfele, natomiast jako, że dopiero rozpoczynam ich publikację skupię się na portfelu stabilnego wzrostu (PSW).

Portfel stabilnego wzrostu – PSW

Jako prywatny przedsiębiorca jestem bardzo sceptycznie nastawiony do otrzymania jakiejkolwiek emerytury z ZUS i jak to zwykle bywa muszę wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o swoją przyszłość. Niniejszy portfel jest przeznaczony właśnie na moją emerytuję. Głównym założeniem portfela jest ciągłość zarządzania przez 30 lat od rozpoczęcia, cotygodniowa aktualizacja stanu oraz zawartości portfela. Prowadzę go od początku 2015 roku.

Wartość portfela w momencie rozpoczęcia bloga – lipiec 2016 – to  49 760,69 zł.

Ze względu na fakt, iż jestem zadowolony z obranej strategii, którą stosuję w portfelu, od stycznia 2017 kapitał jakim będę zarządzał powiększę do 100 tysięcy złotych – liczę na powiększenie wartości portfela dzięki wzrostom spółek, które w nim się znajdują, natomiast jestem świadomy, że prawie 100% zysku w pół roku jest nieosiągalne :), więc brakującą część kapitału przetransferuję z innych portfeli aby osiągnąć zakładane 100 tysięcy od stycznia 2017.

Warunkiem obowiązkowym w obranej strategii portfela jest coroczne powiększanie kapitału w kwocie 20 tys zł, które będzie wpłacane do portfela tuż przed końcem roku.

Wszystkie zarobione pieniądze reinwestuję. Nie biorę pod uwagę prowizji do biura maklerskiego, ponieważ ilość transakcji w ciągu roku nie będzie bardzo duża, więc prowizja będzie miała znikome znaczenie.

Początkowe założenie odnośnie maksymalnej ilości spółek wynosi 6. Tutaj jestem świadomy, ze wraz ze wzrostem kapitału będę zmuszony do zweryfikowania tego założenia i powiększenia limitu, natomiast przez najbliższe lata limit będzie niezmienny.

Finansowy cel portfela to 50 000 000 zł – 50 milionów złotych po 30 latach!

Czy jest to osiągalne? Tak, przy kapitale początkowym 100 tysięcy złotych, corocznym powiększaniem wartości portfela o 20% oraz corocznym powiększaniem kapitału o 20 tysięcy złotych.

Kalkulacja portfela

 

Inne portfele

Informacje o innych portfelach będę upubliczniał wkrótce, póki co chciałbym się skupić na dokładnym opisywaniu portfela głównego i na nabraniu jakiegokolwiek doświadczenia w prowadzeniu bloga.